W dalszym ciągu ważą się losy wycinki ponad 200 ha lasu pod budowę fabryki Izery w Jaworznie. Na terenie gminy do ścięcia przeznaczone jest jednak znacznie więcej drzew.

REKLAMA

Na stronie lasyiobywatele.pl możemy znaleźć mapy, gdzie zaznaczono obszary, na których fragmentach prowadzona będzie wycinka lasu. Prace mogą być zaklasyfikowane jako:

  • Rębnia zupełna, która polega na jednoczesnym wycięciu wszystkich drzew z powierzchni powyżej 0,5 ha. Na tym terenie najczęściej sadzone są nowe drzewa.
  • Rębnia częściowa, czyli proces przerzedzenie lasu, w miejsce starych drzew powinny naturalnie wyrosnąć nowe, proces wycięcia starego drzewostanu i zastąpienia go w ten sposób przez młode drzewa trwa zwykle rzędu 10-15 lat.
  • Rębnia gniazdowa, czyli wycięcie z lasu obszarów do 0,5 ha, które następnie są ogradzane i posiane zostają tam nowe drzewa. Pozostałe między dziurami drzewa będą systematycznie – lub naraz – wycinane przez okres 10-15 lat.
  • Rębnia przerębowa, czyli stały proces przerzedzeń lasu.
  • Trzebież, czyli przerzedzenie lasu na niewielką skalę.

Poniższe fragmenty map należy traktować jedynie orientacyjnie – jak podają Lasy Państwowe, obszary zaznaczone na czerwono nie są w całości przeznaczone do wycinki, a jedynie to na nich mają być prowadzone prace. Co więcej, wycinka na wspomnianych terenach zawiera plany nadleśnictw na lata 2011-2029, co oznacza, że wycinka rozłożona jest do 2029 właśnie, a cześć już została wycięta.

Dodatkowo, jak informują Lasy Państwowe, nie ma mowy o całkowitej wycince lasu na danym terenie. Jednostka uspokaja, że co roku w Polsce będzie wycinane maksymalnie 0,8 proc. powierzchni lasu. – Pamiętajmy, że tylko w ostatnim dziesięcioleciu powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się o 188,5 tys. ha. To obszar równy całym polskim Bieszczadom – dodają Lasy Państwowe.

Wszystkie tereny w Jaworznie, na których fragmentach w latach 2011-2029 miały być prowadzone prace związane z wycinką.

 

Fragment mapy Lasów Państwowych z zaznaczonymi terenami leśnymi w Jaworznie.

Powierzchnia lasów na terenie Jaworzna to około 5,6 tys. hektarów.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE