Nanoplastia to innowacyjny zabieg prostujący włosy, który w Polsce zyskuje na popularności. To bezpieczna alternatywa dla keratynowego prostowania włosów.

Profesjonalistka od pielęgnacji włosów Pani Ewelina Żychowicz zdradza nam wszystkie tajemnice związane z nanoplastią.

 1. Czym jest nanoplastia?
 2. Jak długo utrzymuje się efekt nanoplastii?
 3. Ile czasu trwa zabieg nanoplastii?
 4. Czy nanoplastia jest zabiegiem wyłącznie dla kobiet?
 5. Ile kosztuje nanoplastia?
 6. Kto może wykonywać nanoplastię?
 7. Włosy farbowane, a nanoplastia.
 8. Jak dbać o włosy po zabiegu nanoplastii?
 9. Kiedy nie można wykonywać nanoplastii, a kiedy trzeba zachować ostrożność?
REKLAMA

1. Czym jest nanoplastia? 

Nanoplastia jest najsilniejszym zabiegiem prostującym włosy. Kobiety pokochały go na całym świecie, w Polsce znany jest od ok. 3 lat. W niektórych salonach zabieg nazywany jest brazylijskim prostowaniem włosów. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularny ze względu na długotrwały efekt. Produkty do nanoplastii bazują na kwasach owocowych. Dzięki naturalnym składnikom zabieg jest bezpieczny. W porównaniu do prostowania keratynowego nie wytwarzają się drażniące opary. Preparaty do nanoplastii aktywowane są za pomocą nagrzanej prostownicy. Zabieg działa wewnątrz włosa, a nie powierzchownie. Dzięki wysokiej temperaturze do łuski włosa mogą dostać się m.in. witaminy, oleje i proteiny zawarte w tropikalnych roślin. Po wykonanej nanoplastii efekt widoczny jest od razu. Włosy są proste, lekkie i nieobciążone żadną substancją.

2. Jak długo utrzymuje się efekt nanoplastii?

Nanoplastia utrzymuje się najczęściej od 4 do 12 miesięcy, ale wszystko jest uzależnione od kondycji naszych włosów przed zabiegiem, a także od tego, jak dbamy o włosy po zabiegu. Na utrzymanie efektu w przeciwieństwie do keratynowego prostowania włosów nie ma znaczenia, jak często myjemy włosy. Dobrze wykonany zabieg nanoplastii wyprostuje nawet najmocniejszy skręt, taki skręt, z którym wcześniej keratyna sobie nie poradziła. To jak często powtarzamy nanoplastię, zależy nie tylko od tego, jak długo utrzymuje się efekt, ale również od naszej subiektywnej opinii. Najczęściej zabieg powtarzany jest od 6 do 8 miesięcy, ze względu na pojawiający się kręcony odrost przy nasadzie.

3. Ile czasu trwa zabieg nanoplastii?

Na nanoplastię należy sobie zarezerwować przynajmniej 4 godziny, jeśli włosy są bardzo długie, czas zabiegu może się wydłużyć o kolejne godziny. W niektórych salonach w ramach zabiegu podcinania się końcówki za pomocą gorących nożyczek, dzięki którym włosy mogą dłużej wytrzymać bez podcinania. Żeby włosy wyglądały jeszcze piękniej, należy usunąć odstające, zniszczone włosy z całej długości. Jeśli włosów jest niewiele można zrobić to za pomocą nożyczek. Istnieje również specjalna maszyna do polerowania włosów.

Dopiero gdy włosy wyglądają idealnie, zabieg można uznać za zakończony — mówi Pani Ewelina.

4. Czy nanoplastia jest zabiegiem wyłącznie dla kobiet?

Nanoplastia wśród mężczyzn również staje się coraz popularniejsza. Najczęściej mężczyźni, którzy decydują się na nanoplastię, od zawsze marzyli o prostych włosach. Czasem podejmują decyzję, ponieważ chcą spróbować czegoś nowego. Oczywiście dotyczy to mężczyzn, którzy mają dłuższe włosy, ponieważ do zabiegu konieczne jest użycie prostownicy.

5. Ile kosztuje nanoplastia? 

Cena nanoplastii uzależniona jest przede wszystkim od długości włosów i ich gęstości, im dłuższe włosy tym cena jest wyższa. Na koszt nanoplastii wpływa jakość kosmetyków używanych w salonie i lokalizacji, najczęściej w dużych miastach za zabieg zapłacimy więcej niż w przypadku mniejszych miejscowości. Ceny wahają się od 400 zł do nawet 2 tysięcy złotych. Na cenę zabiegu wpływa również doświadczenie osoby wykonującej zabieg i ilość pracowników. W niektórych salonach zabieg wykonywany jest przez więcej niż jedną osobę, w celu zaoszczędzenia czasu dla klienta. Jeśli na jakimś portalu internetowym znajdziemy ogłoszenie o zabiegu nanoplastii za np. 150 zł, to należy uważać, ponieważ same produkty do nanoplastii kosztują więcej — Ostrzega Ewelina Żychowicz

6. Kto może wykonywać nanoplastię?

Nie trzeba być fryzjerem, żeby wykonywać klientom nanoplastię, jednak potrzebne jest ukończenie specjalnego szkolenia. Warto jednak zwrócić uwagę, jakie kompetencje ma osoba wykonująca zabieg, ponieważ jednodniowe kursy online stają się coraz bardziej popularne. W Polsce nie można kupić produktów do nanoplastii bez ukończonego szkolenia, natomiast kurs online daje takie możliwości. Pani Ewelina podkreśla, że nanoplastia nie jest łatwym zabiegiem i nie można zostać profesjonalistą bez bezpośredniego kontaktu z włosami i procedurą zabiegową. Różnica nawet kilku stopni w temperaturze prostownicy może przyczynić się do trwałego uszkodzenia włosów. Specjalista musi dobrze poznać produkty, na których pracuje, ponieważ nie istnieje uniwersalny środek do nanoplastii, każdy rodzaj włosa potrzebuje czegoś innego.

7. Włosy farbowane, a nanoplastia.

Jeśli farbujemy włosy, to należy poczekać 14 dni od ostatniego farbowania, rozjaśniania. Jednak rekomendowanym sposobem jest farbowanie włosów 5 dni po nanoplastii, ponieważ sam zabieg może zmienić kolor naszych włosów. Zmiana koloru, a właściwie rozjaśnienie koloru zależy od pigmentu włosów i farby, jaka została użyta. Kolor włosów nie ma znaczenia, tylko fakt czy włosy były farbowane. W niektórych przypadkach włosy mogą rozjaśnić się nawet o 3 tony. Jeśli włosy są naturalne, kolor finalnie się nie zmienia, natomiast przez kilka dni może być widoczna delikatna poświata.

8. Jak dbać o włosy po zabiegu nanoplastii?

Wychodząc z salonu, od razu widzimy efekt finalny. Włosy możemy spinać, jak chcemy i nie musimy czekać z pierwszym myciem. Gwarancją długiego utrzymywania się efektów jest stosowanie dedykowanych produktów. Podstawowymi elementami do pielęgnacji po nanoplastii jest szampon i odżywka. Najważniejsze jest, aby przestrzegać zaleceń od osoby wykonującej zabieg. Dedykowane produkty najczęściej są koncentratami, przez co są wydajne i mogą wystarczyć nawet do 3 miesięcy. Koszt takiego zestawu to ok. 150 – 200 zł. Istnieje możliwość znalezienia zamienników, ale koniecznie trzeba skonsultować to ze swoim specjalistą. Produkty nie powinny zawierać silnych detergentów, siarczanów, mocnych silikonów, a jego pH powinno być niskie. Produkty do pielęgnacji włosów nie mogą otwierać łuski włosa. Powinny natomiast posiadać substancje nawilżające, ponieważ kwasy owocowe użyte podczas zabiegu mogą delikatnie wyciągnąć wodę z włosów. Szampon musi być delikatny, jego zadaniem jet oczyszczenie skóry głowy. Oprócz używania odżywki warto używać maski do włosów i olejków na końcówki. Maska do włosów nie może być stosowania częściej niż raz w tygodniu, ze względu na dużą ilość składników regenerujących i nawilżających — ponieważ dużo, nie zawsze oznacza dobrze. Wybierając olejek zabezpieczający końcówki po nanoplastii, należy wybierać produkt z prostym składem, bez mocniejszych sylikonów. W dokonywaniu wyboru pomocne mogą być specjalne aplikacje na telefon, które po zeskanowaniu etykiety ze składem produktu pokazują nam, czy wszystkie składniki są bezpieczne.

9. Kiedy nie można wykonywać nanoplastii, a kiedy trzeba zachować ostrożność? 

 • Zabiegu nanoplastii nie stosujemy, gdy mamy zniszczoną korę włosa np. po mocnym rozjaśnianiu, i po zabiegach chemicznych. Włosy nie mogą być wysuszone, ponieważ wtedy produkty do nanoplastii mogą zniszczyć włosy. Dodatkowo włosy przed zabiegiem muszą przejść „test włosa”, który ocenia ich elastyczność. Jeśli włos się rwie albo ciągnie jak guma, to oznacza, że włos jest w złej kondycji i nie można wykonać zabiegu. Ostateczną decyzję o wykonaniu nanoplastii zawsze podejmuje osoba zajmująca się pielęgnacją włosów.
 • Gdy włosy nie przejdą testu, można zastanowić się nad keratynowym prostowaniem włosów, które więcej wybacza. Oczywiście specjalista może zaproponować inne zabiegi, każdy włos potrzebuje indywidualnej oceny i podejścia. W przypadku, kiedy włosy są suche, ale przechodzą test włosa, zalecane jest połączenie nanoplastii z innym zabiegiem regenerującym np. z botoksem włosów, który odżywia i uzupełnia gęstość włosów od środka.
 • Nie każdemu do twarzy będzie z nanoplastią. Należy pamiętać, że zabieg zabiera objętość włosom, więc jeśli włosów jest mało, albo są rzadkie, warto zastanowić się nad inną pielęgnacją.
 • Klientka z przedłużanymi włosami może mieć wykonaną nanoplastię pod warunkiem, że ma 100% pewność, że włosy użyte do przedłużania są w pełni naturalne. W przypadku włosów syntetycznych bądź mieszanych nie można wykonać nanoplastii, ponieważ te włosy mogą się sfilcować lub spalić.
 • Nowotwory, jeśli nie dotyczą skóry głowy, zazwyczaj nie są przeciwskazaniem do nanoplastii, jednak zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem. W przypadku łuszczycy również należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli na skórze głowy pojawia się łupież, należy w pierwszej kolejności pozbyć się problemu.
  Nie ma przeciwswkazań do wykonywania nanoplastii u nastolatek. Niepełnoletnia klientka powinna natomiast posiadać zgodę od rodzica, ze względu na długi czas utrzymywania efektu.
 • Bardzo często można znaleźć informację, że nanoplastia jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, jednak nie każda osoba wykonująca zabiegi pielęgnacyjne decyduje się na obsługę takiej klientki. Skład kosmetyków do nanoplastii jest bezpieczny, natomiast jest niewiele badań klinicznych w tym zakresie. Trzeba wziąć pod uwagę to, że sam zabieg trwa kilka godzin, dlatego nanoplastia może być męcząca i nieprzyjemna dla przyszłej mamy.

Julia But

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki