wtorek, 5 grudnia, 2023

Wymiana głowic i zaworów przy kaloryferach w jaworznickich blokach

Strona głównaSM GórnikWymiana głowic i zaworów przy kaloryferach w jaworznickich blokach

Wymiana głowic i zaworów przy kaloryferach w jaworznickich blokach

- Advertisement -

Wymiana głowic termostatycznych i zaworów przy kaloryferach prowadzona jest w blokach mieszkalnych w Jaworznie.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górnik” Jaworzno rozpoczęła sukcesywne prace związane z wymianą głowic termostatycznych i zaworów przy kaloryferach, we wszystkich lokalach mieszkalnych budynków.

Jak mówi Dariusz Hrabia ze Spółdzielnikonstrukcja nowych zaworów zapewnia zrównoważenie hydrauliczne układu, natomiast głowic termostatycznych nie dopuszcza do wychłodzenia pomieszczenia do temperatury poniżej 16 stopni Celsjusza. Wprowadzenie takiego ograniczenia ma na celu dostosowanie instalacji CO do wymagań prawnych oraz służy zmniejszeniu zużycia energii cieplnej w budynku.

Wymiana starych zaworów i głowic na nowe z dolnym ograniczeniem temperatury pozwala na obniżenie zużycia energii cieplnej budynków nawet do 20%. Zastosowanie nowych głowic zapobiega również degradacji samych budynków tj. rozwoju pleśni i zagrzybienia ściandodaje Dariusz Hrabia.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku braku zgody na planowaną wymianę zestawu termostatycznego przy grzejnikach odpowiedzialność za ewentualne awarie, zalania i błędne naliczanie jednostek na podzielniku, spoczywać będzie na użytkowniku lokalu.

Podstawę tych działań reguluje „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, które w ust. 5 § 134 określa, że „w budynku zasilanym z sieci ciepłowniczej […] regulatory dopływu ciepła do grzejników powinny działać automatycznie, w zależności od zmian temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach, w których są zainstalowane”, a w ust. 6 definiuje, że „urządzenia, o których mowa w ust. 5, powinny umożliwiać użytkownikom uzyskanie w pomieszczeniach temperatury niższej od obliczeniowej, przy czym nie niższej niż 16°C w pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej 20°C i wyższej”.

[vc_facebook]

- Advertisment -

MIKOŁAJ Z WYPIEKAMI W GALERII GALENA! SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM I WARSZTATY PIECZENIA PIERNIKÓW

Ho, ho ho!  W najbliższą środę, 6 grudnia Galerię Galena odwiedzi Święty Mikołaj! W godz. 14:00-19:00 na gości galerii czekać będzie mnóstwo atrakcji: Wyjątkowe spotkanie ze Świętym Mikołajem i...

Zawyły syreny. Policjanci oddali hołd kolegom

Policjanci w Jaworznie oddali hołd kolegom. Policjantki i Policjanci, pracownicy Policji, zaprzyjaźnione służby, wspierający Policję, którym na sercu leży porządek i bezpieczeństwo. W pędzącym pełnym...

IV edycja Strażackiej Paczki

Ruszyła kolejna, już IV edycja Strażackiej Paczki. Strażacy z OSP Osiedle Stałe zorganizowali zbiórkę charytatywną dla potrzebujących rodzin z Jaworzna. Tegoroczna edycja Strażackiej Paczki ruszyła...