Reklama

Pierwszy dzień wiosny w Jaworznie. Bocian przyleciał na komin Stanisława Bigaja

Wiosna zawitała do Jaworzna, a dokładnie do Długoszyna, gdzie kolejny rok z rzędu na kominie pana Stanisława Bigaja pojawił się bocian. Ptak przyleciał 21 marca, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Już kolejny rok z rzędu mieszkaniec Jaworzna gości u siebie te wyjątkowe ptaki.

Bociany ponownie obdarzyły zaufaniem Stanisława Bigaja, a w tym roku zrobiły mu wyjątkową niespodziankę. Mieszkaniec Długoszyna zupełnie nie spodziewał się ich pierwszej wizyty akurat w ten dzień.

Powrót idealnie na początek wiosny

Tegoroczny przylot bociana miał wyjątkowy moment. Ptak pojawił się dokładnie wtedy, gdy rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Dla pana Stanisława to nie tylko miła niespodzianka, ale również ogromna radość, że kolejny rok z rzędu gości te wyjątkowe zwierzęta.

Tak, jest mi bardzo miło z tego powodu, że nam zrobił taką miłą niespodziankę, że w pierwszy dzień wiosny pokazał się na moim kominie. Skąd inąd wiem, że to jest pan bocian, który za chwilę po krótkim odpoczynku będzie mościł gniazdko dla swojej partnerki. A z kolei partnerkę przyjmuję pierwszą, która mu się nadarzy, która będzie chętna zostać z nim na cały rok bieżący – mówi pan Stanisław Bigaj.

Reklama

Na kominie znowu może powstać bocianowa rodzina

Wizyta bociana oraz jego zadomowienie się na kominie piekarni pana Stanisława Bigaja pokazuje, jak wielkim zaufaniem zwierzęta te darzą mieszkańca Długoszyna.

Na razie jest to tylko jeden bocian. Jednak jest szansa, że już wkrótce pojawi się jego partnerka oraz wspólnie założą rodzinę. Pan Stanisław Bigaj liczy na to, że kolejny rok z rzędu zwierzęta te złożą na jego kominie jajka, z których wykują się młode ptaki.

W ubiegłym roku para bocianów złożyła cztery jaja, z których wykluły się trzy małe bociany. Mieszkaniec Długoszyna każdego dnia przyglądał im się z zaciekawieniem, w także jak uczyły się latać.

Reklama

Historia, która trwa od kilku lat

Bociany regularnie wracają na komin w Długoszynie i już na stałe wpisały się w wiosenno-letni krajobraz tej dzielnicy Jaworzna.

Ich historia zaczęła się kilka lat temu, w 2021 roku, kiedy to na kominie zwierzęta te zaczęły przesiadywać przed odlotem w ciepłe kraje. Rok później powróciły na stałe i zaczęły budować gniazdo, co dla właściciela było zaskoczeniem, bo komin cały czas pracował. Początkowo mieszkaniec Długoszyna obawiał się o zwierzęta, jednak szybko zapewnił im odpowiednie warunki.

Reklama

Po uzyskaniu wszystkich potrzebnych informacji przygotował specjalną platformę, dzięki której bociany mogą bezpiecznie przebywać na kominie. Z roku na rok coraz lepiej rozumiał potrzeby swoich niezwykłych lokatorów.

W 2022 roku wizyta ptaków nie przyniosła młodych. Pierwszy mały bocian wykluł się w 2023 roku. Natomiast zarówno w 2024, jak i 2025 roku para bocianów, która gniazdowała na kominie pana Stanisława, odchowała po trzy młode.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/03/2026 16:03
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Pyk - niezalogowany 2026-03-23 15:27:26

    Już za chwilę taki biały nie będzie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo jaw.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości