Masz przed sobą malowanie ogrodzenia? Przeczytaj poniższy wpis, aby dowiedzieć się na co zwrócić podczas pracy przy malowanej powierzchni, tak aby zapewnić elegancki wygląd ogrodzeniu.

 

 

Malowanie ogrodzenia – o czym pamiętać?

Metalowe ogrodzenia wymaga ochrony przed działaniem warunków zewnętrznych w tym atmosferycznych. Aby pomalować metalowe ogrodzenie należy zabezpieczyć je przed korozję, wilgocią oraz uszkodzeniem mechanicznym powłoki. Wybierając farbę do metali można dodatkowo zyskać szeroką gamę efektów dekoracyjnych. Zarówno, jeżeli chodzi o struktury, jak i kolor płotu.

Farby do malowanego ogrodzenia metalowego są zależne w zależności od podłoża. W przypadku stali, żelaza oraz żeliwa należy wybrać produkty alkidowe (ftalowe), chlorokauczukowe, epoksydowe i poliuretanowe. Wybierając aluminium i metale pokryte warstwą ocynku — należy je pomalować produktami tj. farby akrylowe, winylowymi (poliwinylowymi). Możliwa jest również kombinacja dwóch powyższych, czyli farby poliwinylowo akrylowe.

Farba do ogrodzenia – jaką wybrać?

Farby można kupić w różnych pojemnościach 1; 2,5; 2; 3; 5 albo 10 litrowych puszkach. Popularne ą farby tiksotropowe – czyli te, które mają bardzo gęstą konsystencję. Są one bardziej odporne na chlapanie podczas malowania. Wybierając produkt do malowania można wyróżnić:

Farbę alkidową (ftalową) – to uniwersalne rozwiązanie, które nadaje się do wszystkich rodzajów metalu. Tworzy ona trwałą powłokę, która jest odporna na czynniki atmosferyczne.
Farbę alkidowo -uretanowe – świetnie sprawdzi się do żelaza i stali. Tworzy ona powłokę, która jest odporna na naprężenia, dzięki temu nie powinna pękać.
Farbę chlorokauczukową– może być używana do malowania powierzchni stalowych, ze stali ocynkowanej i żeliwnej. Farba ta ma podwyższoną trwałość. To farby, które spokojnie mogą zmierzyć się z czynnikami atmosferycznymi.
Farbę poliuretanową– dwuskładnikowa farba przeznaczona jest do pokrywania stali oraz żeliwa. Zapewnia wyjątkowo trwałą powierzchnię o wysokim połysku. Tworzy na metalu powłokę odporną na działanie wody, alkoholu, smarów oraz olejów. Nie straszne tej farbie też niekorzystne warunki atmosferyczne np. promienie UV, wilgoć oraz wysoką temperaturę.
Farbę poliwinylowo-akrylową – nadaje się do malowania stali ocynkowanej, aluminium, jak również powierzchni miedzianych. Nie zapewnia jednak takiej odporności, jak inne wyżej wymienione farby.

Szeroki wybór farb do malowania stali, czy innych materiałów znajdziesz na: dekoratorium.pl. Czynnikiem wybierając odpowiednią farbę jest kolor farby. Na opakowaniach sprawdzić, czy zawiera on odpowiednią ochronę na ogrodzenie, w tym w walce z korozją.

Wybierając farbę najbardziej znany podział to:

  • Farby gruntujące – mają działanie antykorozyjne. Uodpornia metal na powstanie rdzy, czasem może stać się oczyszczenie powierzchni
  • Farby podkładowe – pokrywają się nią metale przed ostatecznym malowaniem. Zapewniają dobrą przyczepność farbom nawierzchniowym i są dodatkową przyczepność
  • Farby dekoracyjne – tworzą powłokę, która chroni przed działaniem czynników atmosferycznych oraz szkodliwych substancji. Farba dekoracyjna nadaje również ogrodzeniu metalowemu właściwą barwę.

Farby do malowania ogrodzeń mogą mieć różne wykończenie: mat, błysk. Każda charakteryzuje się innym czasem schnięcia, może być do malowania standardowo pędzlem lub w formie sprayu.

Jak pomalować ogrodzenie metalowe?

Po tym jak ogrodzenie metalowe pozbawi się rdzy, wyczyści się je, odtłuści oraz wysuszy, można przystąpić do malowania. Należy jednak skompletować wszystkie narzędzia, przybory, produkty. Samo przygotowanie jest niezwykle ważne.

 

A Wy jaką farbą do metalu, czy drewna najczęściej wykonujecie remonty?

undefined

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki