Reklama

Nie mogli zagłosować, choć mieli do tego prawo

AWAP
29/06/2010 09:46
Cztery osoby z Domu Pomocy Społecznej, pomimo iż były uprawnione do głosowania, nie mogły wziąć udziału w wyborach prezydenckich 20 czerwca. Uprawnionych do głosowania było 88 osób, zagłosowało jedynie 28.



Były przyjęte w ciągu kilku dni przed wyborami, nie zostały zameldowane w placówce i nie posiadały także zaświadczenia o prawie do głosowania. Zostały zgłoszone do listy wyborców w ubiegłym tygodniu i wezmą udział dopiero w drugiej turze wyborów. Jednak jak twierdzi Wojciech Litewka,dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach, każda osoba przyjęta w piątek lub wcześniej, powinna zostać automatycznie dopisana do spisu uprawnionych do głosowania w lokalu wyborczym na terenie placówki. Jest to zadanie administracji placówki, która powinna przekazać informacje o osobach umieszczonych Domu Pomocy Społecznej do Urzędu Miejskiego. Brak tej wiedzy pozbawił czworo nowych pensjonariuszy prawa do głosowania.
W Domu Pomocy Społecznej utworzony jest odrębny obwód głosowania nr 44. Placówka ma obecnie 107 mieszkańców. Ponad połowa z mieszkańców placówki to osoby z dużym stopniem niepełnosprawności fizycznej, tzw. leżące. Choć dyr. Domu Pomocy Społecznej, Jolanta Senior zapewnia, że wszystkie te osoby miały możliwość zagłosowania, bo przy pomocy pielęgniarek mogły być przewiezione do urny specjalnym wózkiem, to zasadnym wydaje się skorzystanie w tej placówce z tzw. urny pomocniczej. Członkowie komisji wyborczej przynoszą taką urnę i karty do głosowania bezpośrednio do pokoju pensjonariusza. Taka forma urny pomocniczej funkcjonuje w szpitalu. Do nas docierały głosy, że taka urna powinna znajdować się i w tej placówce. Naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Kadr, Artur Dzikowski – Pełnomocnik ds. Wyborów podjął kroki, aby taka urna mogła być w Domu Pomocy Społecznej już podczas najbliższego głosowania.



UWAGA: Archiwum dyskusji na forum znajdziesz tutaj.[hana-flv-player video="http://www.jaw.pl/wp-content/uploads/archive/video/1a/f7.flv" height="auto" description="" player="2" autoload="true" autoplay="false" loop="false" autorewind="true" splashimage="http://www.jaw.pl/wp-content/uploads/archive/video/1a/f7.jpg" /]

Aplikacja jaw.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.


Aplikacja na Androida Aplikacja na IOS

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo jaw.pl




Reklama
Wróć do