Śląskie Czytanie z Tomaszem Wroną. Dwie legendy, dwa skarby i wiele tajemnic

Czy na Śląsku wciąż czekają na odkrycie ukryte skarby? A może od złota cenniejsze są historie, które od pokoleń przekazywane są z ust do ust?

Niektóre skarby można odnaleźć tylko raz w roku. Inne żyją wyłącznie w legendach. Premiera czytanki z legendami z terenu obecnych Mysłowic już 7 sierpnia na antenie dlaCiebie.tv oraz na kanale YouTube dlaCiebie.tv. Właśnie wtedy w metafizyczną podróż zabierze nas Tomasz Wrona – autor, który zebrał ponad 200 podań i legend ze wspomnień mieszkańców Mysłowic.

W najbliższym odcinku Śląskiego Czytania, czyli czytanek w ślonskiej godce, poznamy historie dwóch niezwykłych skarbów. Pierwszy to legenda o kosztowskim skarbie Eliasza i Pistulki – najsłynniejszej śląskiej pary rozbójników, nazywanych przez niektórych śląskimi Janosikami, a nawet śląskimi Robin Hoodami. Drugi skarb skrywa opowieść o Francku z Brzęczkowic, który po wojnach zakopał swoje złoto, a jego tajemnicy do dziś ma strzec tajemniczy czarny pies z łańcuchem.

O autorze

Tomasz Wrona – mysłowicki historyk, regionalista, nauczyciel i jeden z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów historii oraz kultury Górnego Śląska. Od ponad dekady przybliża mieszkańcom dzieje Mysłowic, śląskie tradycje, język i folklor, pokazując, że historia tego miasta to nie tylko daty i wydarzenia, ale przede wszystkim ludzie i ich opowieści.

Czy skarby naprawdę istnieją? A może najcenniejsze są same legendy, które przetrwały w pamięci mieszkańców? O tym przekonacie się już 7 sierpnia w dlaCiebie.tv i na kanale YouTube dlaCiebie.tv.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/08/2026 10:40

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Najnowsze wiadomości