Dzielnice: tak, a nie inaczej – Wysoki Brzeg

Wysoki Brzeg to najdalej wysunięta na zachód oraz najmniejsza dzielnica Jaworzna. W przeszłości była punktem granicznym między Austro-Węgrami oraz Prusami. Obecnie graniczy z Mysłowicami.

REKLAMA

Niewiele osób pamięta, że na tych terenach, w latach 60 XX w. kiedy nie było jeszcze Elektrowni Jaworzno III, znajdował się ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny kopalni KWK Komuna Paryska.

W skład ośrodka wchodziły drewniane domki kempingowe ze spadzistymi dachami w stylu góralskim. Później wybudowano również basen dla dzieci oraz budynek z zapleczem gastronomiczno-sportowym.

Jedną z głównych atrakcji ośrodka była wyspa, na której znajdowały się drewniane domki, które można było wynajmować.

Później z ośrodka korzystali również uczniowie pobliskiej szkoły. Głównym powodem był brak sali gimnastycznej. Uczniowie uprawiali tutaj biegi przełajowe wokół zalewiska.

W latach 80 XX w. ośrodek bardzo podupadł, co doprowadziło do kompletnego upadku, a w rezultacie również do likwidacji. Dzisiaj nie pozostało praktycznie nic z ośrodka zwanego potocznie „Łęgiem”, który dokończył żywot razem z kopalnią KWK Kanty.

Po ośrodku pozostało jedynie zalewisko, które przyciąga wędkarzy oraz podniszczony domek pełniący funkcję magazynu.

Zalew Łęg to ciche i spokojne miejsce, nie licząc przejeżdżających obok pociągów, wciąż licznie odwiedzany, szczególnie przez rowerzystów oraz wędkarzy. Staw jest systematycznie zarybiany, a koło PZW Dąbrowa Narodowa organizuje tutaj zawody wędkarskie. I choć Łęg to tak naprawdę kilka znajdujących się koło siebie zbiorników, najpopularniejszy z nich to ten znajdujący się najbliżej drogi, gdzie kiedyś znajdował się wspomniany wcześniej ośrodek.

NU

Pozostałe artykuły:

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement