Potrafią odczuwać ból, strach i cierpienie. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Na wigilijnym stole zgodnie z tradycją nie może zabraknąć smażonego karpia. Część sklepów, zwłaszcza wielkopowierzchniowych, rezygnuje jednak ze sprzedaży żywych ryb, mając na uwadze ich cierpienie zarówno podczas sprzedaży, jak i w transporcie do domów. Decyzja wycofywania ze sprzedaży żywego karpia podyktowana jest troską o dobrostan zwierząt. Żywe ryby nadal mogą być sprzedawane w niektórych sklepach a także na lokalnych targowiskach. Należy jednak zwracać uwagę na warunki w jakich są przechowywane i sprzedawane. Główny Inspektorat Weterynaryjny 23 listopada br. wydał kilka zaleceń dotyczących sprzedaży żywych ryb.
Przy zakupie żywych ryb nie wolno ich pakować bez wody w worki czy reklamówki foliowe tylko w specjalnie dostosowane torby. Jeśli przenosimy ryby w swoim pojemniku (np. wiadro) ryba musi mieć odpowiednią ilość wody, by mogła swobodnie się poruszać. Ryby przebywające w specjalnych basenach muszą mieć duża ilość czystej wody z ciągła dostawa tlenu. Woda musi być często wymieniana. Sprzedaż ryby uprzednio uśmierconej jest dopuszczalna pod warunkiem, że czynność uśmiercania i obróbki musi odbywać się na zapleczu bądź w wydzielonym miejscu, tak aby klienci, a szczególnie dzieci nie byli świadkami tej czynności (Art. 34. Ust. 4. pkt. 2 Ustawy o Ochronie Zwierząt z 21 sierpnia 1997 r.). Obrońcy praw zwierząt, ekolodzy oraz organizacje prozwierzęce namawiają jednak do zakupu ryb filetowanych bądź mrożonych, aby w ten sposób ograniczyć niepotrzebne cierpienie zwierząt.
Z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia członkowie TOZ Oddział w Jaworznie życzą wszystkim mieszkańcom naszego miasta a szczególnie naszym sympatykom radosnych, zdrowych i pogodnych świątecznych dni oraz pomyślności i spełnienia marzeń w Nowym 2021 Roku!
Zarząd i członkowie
TOZ Oddział w Jaworznie

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze