Prawie dwa miesiące temu pisaliśmy o tym, że z naszą redakcją skontaktował się pan Maciej, który zaproponował, aby na peronach powstały poczekalnie modułowe. W internecie pojawiła się także petycja autorstwa Błażeja Muszyńskiego, aby ożywić dworzec, wyremontować go, uruchomić poczekalnię. Teraz głos zabiera Dawid Bijak.
- Na stacji brakuje odpowiedniego schronienia przed złą pogodą. Pasażerowie często mokną, czekając na pociąg. Postanowiłem wysłać do zarządcy infrastruktury oficjalny wniosek o postawienie na peronie w pełni zabudowanej, przeszklonej wiaty z miejscami siedzącymi (na wzór tych z Dąbrowy Górniczej) – napisał do nas Dawid Bijak.
Jak zaznacza w treści pisma, sam dach nad peronem jest rozwiązaniem całkowicie niewystarczającym. Wskazuje również, że do czasu ewentualnego udostępnienia pełnoprawnego budynku dworcowego, zamknięta, przeszklona wiata z siedziskami jest absolutnie koniecznym rozwiązaniem zastępczym. Podaje też przykłady takich zastosowań na innych dworcach kolejowych, które się sprawdzają.
Pełna treść listu:
Szanowni Państwo,
Zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań mających na celu poprawę komfortu podróżnych korzystających ze stacji kolejowej Jaworzno Szczakowa. Wnioskuję o instalację na peronie w pełni zabudowanej, przeszklonej wiaty, wyposażonej wewnątrz w miejsca siedzące.
Obecnie na stacji brakuje otwartego budynku dworca z prawdziwą poczekalnią. Sam dach nad peronem jest rozwiązaniem całkowicie niewystarczającym – w przypadku silnego wiatru, opadów śniegu czy zacinającego deszczu pasażerowie nie mają gdzie się schronić i wsiadają do pociągów całkowicie przemoczeni.
Do czasu ewentualnego udostępnienia pełnoprawnego budynku dworcowego, zamknięta, przeszklona wiata z siedziskami jest absolutnie koniecznym rozwiązaniem zastępczym. Doskonałym i sprawdzonym przykładem takich konstrukcji są pawilony peronowe zainstalowane m.in. na stacjach w Dąbrowie Górniczej czy na Warszawie Zachodniej. Skutecznie chronią one przed złą pogodą, oferują miejsce do odpoczynku, a dzięki szklanym ścianom pozwalają bezpiecznie obserwować nadjeżdżające pociągi.
Stacja Jaworzno Szczakowa to ważny węzeł obsługujący codziennie wielu podróżnych. Inwestycja w opisaną wiatę to podstawowy standard obsługi, którego obecnie tam rażąco brakuje.
Bardzo proszę o priorytetowe potraktowanie tej sprawy i odpowiedź, czy oraz w jakim terminie planowane jest rozwiązanie tego problemu.Reklama
Zadzwonił do nas z informacją, że otrzymał odpowiedź od spółki i uważa, że są powody do optymizmu. - Spółka poinformowała, że przeprowadziła wizję lokalną i – co najważniejsze – oficjalnie potwierdziła zasadność mojego wniosku (wskazując konkretnie na peron nr 2) – wyjaśnia jaworznianin. Dodaje również, że w piśmie zaznaczono, że sprawa jest dopiero na etapie uzgodnień technicznych i nie ma jeszcze konkretnych terminów realizacji, to cieszy go sam fakt, że kolej dostrzegła problem i podjęła pierwsze kroki.
Pełna treść odpowiedzi
Szanowny Panie,
w odpowiedzi na wniosek z 6 marca 2026r. w sprawie montażu wiaty peronowej na stacji Jaworzno Szczakowa. Uprzejmie informujemy, że Spółka podjęła działania zmierzające do poprawy warunków obsługi podróżnych na stacji Jaworzno Szczakowa, w tym w zakresie możliwości lokalizacji dodatkowej infrastruktury służącej oczekującym pasażerom.
W ramach prowadzonych prac dokonano wstępnej analizy sytuacji oraz przeprowadzono wizję lokalną w terenie, która potwierdziła zasadność rozpatrywania wskazanych rozwiązań, w szczególności w odniesieniu do peronu nr 2.
Obecnie sprawa znajduje się na etapie dalszych uzgodnień formalnych i technicznych, które są niezbędne do określenia możliwości realizacyjnych przedsięwzięcia.
Z uwagi na charakter procesu inwestycyjnego oraz konieczność spełnienia obowiązujących procedur i wymogów formalnych, na obecnym etapie nie jest możliwe wskazanie szczegółowego zakresu ani terminu realizacji ewentualnych działań.
Zapewniamy jednak, że sprawa pozostaje przedmiotem dalszych analiz i będzie procedowana w miarę dostępnych możliwości.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.Reklama
Miesiąc temu pytaliśmy spółkę PLK, czy uwzględni prośby mieszkańców o postawienie poczekalni modułowej na peronach w Szczakowej. W odpowiedzi przeczytaliśmy, że jest to "rozważane" i "mogłyby powstać jeszcze w tym roku".
- Rozważamy montaż poczekalni na peronach stacji Jaworzno Szczakowa. Planowane są wydzielone na obu peronach i zabudowane miejsca pod zadaszeniem wiat, które ochronią podróżnych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Takie poczekalnie mogłyby powstać jeszcze w tym roku - odpowiadała na nasze pytania Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych S.A.
Reklama
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Nie korzystam ze szczakowej zatrzasnalem się na komendzie
Nie korzystam ze szczakowej zatrzasnalem się na komendzie