Reklama

Uważajmy podczas grzybobrania. Sanepid ostrzega przed zatruciami

Jaw.pl - Jaworznicki Portal Społecznościowy
21/10/2024 13:06

Zbieranie grzybów może być niebezpieczne. Każdy grzyb jadalny ma swój odpowiednik niejadalny. Sanepid informuje co jeśli dojdzie do zatrucia się grzybami.

Zbieranie grzybów jest fantastyczną aktywnością, ale rządzi się brutalnymi zasadami. Pomyłka przy zbiorach niestety, ale może skończyć się tragicznie zarówno dla nas, jak i dla całej rodziny. Dlatego też bardzo istotne jest zaopatrzenie się w przynajmniej podstawową wiedzę o grzybach. Powtarzana w nieskończoność będzie zasada „Nie masz pewności – nie zbieraj”. Warto jest więc zaopatrzyć się w atlas, który pozwoli nam na weryfikacje spotkanych okazów.

„Oczywiście jeżeli mamy też wątpliwości, najlepiej skorzystać jest z atlasu z gatunkami grzybów oraz przestrzegam przed właśnie zasięgnięciem opinii z jakichś przypadkowych aplikacji telefonicznych” - mówi Justyna Więcławek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej

Mimo wszystko są zbieracze próbujący eksperymentować w kuchni. Wyszczególnia się tu między innymi zbieranie muchomorów czerwonych i wygotowywanie ich. Grzyby są różne, a więc często nie pozbywamy się z nich wszystkich toksyn. Zarówno w takim przypadku, jak i podczas zwykłej pomyłki może dojść do zatrucia. Jak wtedy postępować?

Należy wymusić wymioty. Szczególnie powinniśmy spróbować zabezpieczyć próbkę takich wymiocin, aby lekarz dalej mógł zweryfikować, z jakimi toksynami będzie walczyć. Pamiętajmy, że każdy grzyb jadalny ma swojego nikczemnego brata bliźniaka. 

Ważne też, by grzybów nie podawać dzieciom i kobietom w ciąży. Nawet w przypadku grzybów jadalnych dla takich osób są one po prostu ciężkostrawne. Mówimy tu o grupach szczególnie narażonych ze względu na to, że dzieci nie mają całkowicie wykształconego systemu odpornościowego. W przypadku dzieci w brzuchach matki jednak mówimy wręcz o jego braku.

„To samo seniorzy i osoby z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego powinny uważać na te grzyby, ponieważ mimo tego, że są jadalne to są po prostu ciężkostrawne i mogą po prostu zaszkodzić.” - mówi Justyna Więcławek

Grzyby więc są bardzo fajną aktywnością, ale pamiętajmy by w trakcie zbierania i po nim nie narażać się na niebezpieczeństwo.

Aplikacja jaw.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.


Aplikacja na Androida Aplikacja na IOS

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Aktualizacja: 21/10/2024 14:28
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Wróć do