Ponad 1400 policjantów garnizonu śląskiego, wspieranych przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei oraz żołnierzy, wzięło udział w szeroko zakrojonej akcji „Rail Action Week”. Działania prowadzone były w dniach 23–25 marca 2026 roku na terenie całego województwa śląskiego, w tym również na stacji Jaworzno-Szczakowa.
Akcja została zorganizowana w ramach współpracy międzynarodowej przez RAILPOL – organizację zrzeszającą służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na obszarach kolejowych w krajach Unii Europejskiej. Głównym celem było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenach kolejowych oraz skuteczne przeciwdziałanie najczęściej występującym zagrożeniom.
Działania objęły wiele obszarów – od dworców i peronów, przez pociągi pasażerskie i towarowe, aż po tereny przyległe do infrastruktury kolejowej. Funkcjonariusze prowadzili działania ukierunkowane m.in. na przeciwdziałanie kradzieżom kieszonkowym i kradzieży metali, ograniczanie agresji i zachowań antyspołecznych, a także zwalczanie wandalizmu, w tym nielegalnego graffiti. Istotnym elementem akcji była również kontrola transportu kolejowego, w tym pociągów towarowych, oraz działania związane z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
W trakcie trzydniowej operacji zatrzymano 4 osoby, a także nałożono 35 mandatów karnych. Wykroczenia dotyczyły głównie spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem oraz naruszeń porządku publicznego. Mundurowi przeprowadzili również kontrole punktów skupu metali, sprawdzając legalność pochodzenia surowców.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze