
Mieszkańcy Dąbrowy Narodowej i Łubowca od miesięcy protestują przeciwko planom wycinki lasu i budowy bloków na terenie tzw. Dąbrowy Narodowej III. W lipcu i sierpniu złożyli oni aż 895 uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz petycję popartą przez ponad 2300 osób. Najważniejszym postulatem mieszkańców było całkowite odstąpienie od inwestycji i objęcie lasu ochroną. Argumentowali, że to ostatni taki teren zielony w ich okolicy, który chroni ich przed hałasem i zanieczyszczeniami oraz ma ogromne znaczenie rekreacyjne.
Urząd Miejski, po konsultacjach z mieszkańcami i radnymi, twierdzi że wprowadził do dokumentu szereg zmian. Uwzględniono m.in. ograniczenie wysokości zabudowy, zmniejszenie intensywności inwestycji oraz pozostawienie części terenu leśnego w formie zieleni izolacyjnej od strony ul. Katowickiej.
Ponad 40 procent całego obszaru planowanego pod zabudowę ma być przeznaczone na tereny zielone, w tym na zorganizowaną przestrzeń rekreacyjną dla okolicznych mieszkańców.
Część uwag zgłaszanych przez mieszkańców nie mogła jednak zostać uwzględniona – jak informowali wcześniej urzędnicy – z powodów formalnych.
Już jutro czyli we wtorek o godzinie 15:30 w sali obrad Rady Miasta odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Dąbrowy Narodowej, na którym zostaną przedstawione zmiany do projektu.
Urząd miasta wystosował do nas informacje:
Szanowni Państwo,
w związku z zamieszczeniem w Państwa materiale na stronie internetowej - https://jaw.pl/artykul/urzad-wprowadzil-zmiany-n1742442 oraz na profilu na Facebooku - https://www.facebook.com/jawpl NIEPRAWDZIWEJ INFORMACJI o organizowanym we wtorek, 16 września 2025 r, spotkaniu z Mieszkańcami Dąbrowy Narodowej w Urzędzie Miejskim, żądamy natychmiastowego sprostowania.
Informujemy jednoznacznie, że gmina nie jest organizatorem ww spotkania. Tego dnia odbywa się spotkanie robocze pełnomocnika Marcina Długosza z radnymi Rady Miejskiej, podsumowujące dotychczasowe prace nad planem Dąbrowy Narodowej.
Publikowanie niezweryfikowanych treści wprowadza opinię publiczną w błąd i może skutkować niepotrzebnym zamieszaniem.
Przypominamy, że wszystkie konsultacje społeczne i spotkania z mieszkańcami są ogłaszane z wyprzedzeniem wyłącznie poprzez oficjalne kanały Urzędu Miejskiego w Jaworznie.
----
Na spotkanie z pełnomocnikiem jak się okazuje mieszkańcy nie są zaproszeni.
Procedura podzielona została na dwa etapy. Pierwszy, dotyczący planu „Dąbrowa Narodowa III”, w poprawionej wersji trafi teraz pod obrady Rady Miejskiej. Drugi etap obejmie poszerzony obszar „Szprotawy”, który będzie przygotowywany w ramach odrębnego dokumentu.
Ostatecznie to radni Jaworzna zdecydują we wrześniu, czy przyjąć plan „Dąbrowa Narodowa III” w zmienionej formie.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.