Rok 2025 przyniósł wiele ważnych wydarzeń, ale także bolesnych pożegnań. Pożegnaliśmy osoby, które swoją obecnością, pracą i zaangażowaniem współtworzyły historię Jaworzna. Byli wśród nich społecznicy, nauczyciele, artyści, sportowcy, przedsiębiorcy i ludzie kultury — osoby, które pozostawiły po sobie trwały ślad w lokalnej społeczności.
W 1997 roku została wicedyrektorem szkoły, a od 2002 roku piastowała stanowisko dyrektorki SP nr 7. Pani Ilona jako nauczyciel i dyrektor dała się poznać jako osoba ciepła i wrażliwa, a zarazem nowoczesna i otwarta na zdobycze techniki.

SP nr 7 pod jej kierownictwem, jako pierwsza w mieście wprowadziła elektroniczny dzienniczek. Mówiła, że nie jest to żadna rewolucja, a jedynie próba nadążenia za duchem czasu, a do kontaktu z rodzicami należy wykorzystywać wszystkie zdobycze techniki. Zainicjowała Festiwal Piosenki Europejskiej. W 2018 roku pod jej kierownictwem szkoła uroczyście obchodziła 25-lecie. Dla personelu stworzyła wspaniałe warunki do pracy.
Pozostanie w naszej pamięci i wspomnieniach uczniów oraz grona pedagogicznego, znajomych i przyjaciół.
Zmarła w wieku 60 lat, 24 lutego 2025 roku. Spoczęła na cmentarzu w Katowicach - Starych Panewnikach.
Jerzy Cieślawski był z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim związany od początku istnienia jaworznickiego oddziału – członkiem został już w 2001 roku. Przez lata współpracował z prezesem, sam również pełnił funkcję wiceprezesa i był jednym z filarów tej organizacji.

Dzięki jego zaangażowaniu tysiące jaworznian i mieszkańców okolic mogły poznać piękno Beskidów, Tatr i Sudetów. Zawsze serdeczny, cierpliwy i otwarty, umiał zjednać sobie ludzi, potrafił inspirować i zachęcać do działania. Jego pasja była zaraźliwa, a jego energia – niewyczerpana. Wyróżniał się nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale przede wszystkim ogromnym sercem i bezinteresownością.
Za swoją działalność społeczną i wkład w rozwój turystyki został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami – w tym Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Turystyki oraz licznymi wyróżnieniami Ligi Obrony Kraju.
Jerzy Cieślawski pozostanie w naszej pamięci jako człowiek, który nie tylko kochał góry, ale także całym sercem kochał ludzi.
Zmarł w wieku 86 lat, 22 maja 2025 roku. Spoczął na cmentarzu Pechnickim.
Wieloletni budowniczy Jaworzna, kierował m.in. budową szpitala miejskiego i oraz osiedla Podłęże.
Zmarł w wieku 87 lat, 10 lipca 2025 roku. Spoczął na cmentarzu parafialnym na Osiedlu Stałym.

Wieloletni członek Jaworznickiej Izby Gospodarczej i ceniony przedsiębiorca.
Zmarł w wieku 72 lat, 19 sierpnia 2025 roku. Spoczął na cmentarzu komunalnym w Szczakowej.

Wieloletni nauczyciel SP 1, LO 1 w Jaworznie i PCKTiB w Oświęcimiu. Przedsiębiorca i działacz społeczny.

Dla mnie Pan Jerzy jest symbolem wytrwałości w skutecznym działaniu dla dobra miasta. Bezinteresowny, porządny człowiek. Miał w sobie odwagę mówienia prawdy, bez analizowania czy warto się narażać. Wiedział, że mimo wszystko warto. Zwyciężył w dążeniu do prawdy, poległ pokonany przez śmierć.
Nie ma Pana Jerzego i nikt Go nie zastąpi. Cóż teraz mogę dla Niego zrobić? Niewiele, tak jak wielu z nas, kwiaty na mogiłę położyć, modlitwę odmówić, znicz pamięci zapalić, z wdzięcznością za dobro, za owocną współpracę. Barbara Sikora
Zmarł w wieku 64 lat, 5 września 2025 roku. Spoczął na cmentarzu parafialnym Ciężkowickim.
Artysta nieprofesjonalny, malarz, grafik, rzeźbiarz, poeta i satyryk, autor fraszek, które ukazywały się w „Co Tydzień”, swoją twórczość prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Całe dorosłe życie związany był z Jaworznem. Z zawodu górnik. Pracował na nieistniejącej już kopalni „Komuna Paryska”, gdzie był sztygarem, potem kierownikiem oddziału i nadsztygarem.
W 1983 roku został założycielem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, które zostało przemianowane na Stowarzyszenia Twórców Kultury, gdzie aktywnie działał. Był pomysłodawcą konkursu poetyckiego „O złotą lirę”. Z talentu i zamiłowania poeta, autor fraszek, szopek noworocznych, wierszy, które poza tomikami wierszy drukował w gazecie Co Tydzień oraz w wielu gazetach i miesięcznikach.
Był również utalentowany plastycznie, pozostawił wiele obrazów, grafik i rzeźb. Swój wolny czas poświęcał kulturze, propagując ją i uczestnicząc w życiu kulturalnym Jaworzna. Społecznik, obserwator życia społecznego i otaczającej nas rzeczywistości.
Pan Jan był człowiekiem życzliwym, szlachetnym, wrażliwym, a zarazem człowiekiem pełnym humoru, radości i otwartego serca. Odszedł od nas niespodziewanie. Już Go nie ma wśród nas. Pozostała pustka i smutek, że nie uśmiechnie się i nie powie serdecznego słowa do nas – mieszkańców Jaworzna.
Odszedł do Pana 12 września w wieku 86 lat.
Założyciel i członek Jaworznickiej Izby Gospodarczej, ceniony przedsiębiorca.
Zmarł w wieku 76 lat 6 października 2025 roku. Spoczął na cmentarzu komunalnym na Wilkoszynie.

Animatorka kultury w Jaworznie, przez lata pracowała w klubie Relaks w Niedzieliskach, była założycielką Klubu Samotnych Serc i Stowarzyszenia Twórców Kultury, pisała wiersze, śpiewała, malowała obrazy, występowała na scenie Teatru Sztuk.

Należała do ludzi o wielkim sercu i dużej wrażliwości na ludzką krzywdę, szczególnie dzieci, młodzieży oraz osób starszych i samotnych. Mocną zaletą jej osobowości były wybitne zdolności organizacyjne. Dostrzegając problemy chorych dzieci, przystąpiła do grona współzałożycieli Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, które funkcjonuje do dzisiaj. Została także założycielką koła Ligi Kobiet w swojej dzielnicy, gdzie kobiety znajdujące się w ciężkich sytuacjach życiowych zawsze mogły liczyć na pomoc i życzliwą radę pani Krystyny.
Za współpracę z zespołami regionalnymi została odznaczona przez ministra rolnictwa odznaką „Matki Polki Wsi”. W międzyczasie powstało Stowarzyszenie Twórców Kultury z siedzibą w Relaksie, propagując amatorski ruch artystyczny, jak malarstwo, rzeźby, haft, koronkarstwo, twórczość literacką poezję, prozę.
Zmarła w wieku 89 lat. Ceremonia żałobna odbyła się 17 października w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny. Spoczęła na zawsze w grobie rodzinnym jaworznickiej ziemi cmentarza ciężkowickiego.
Wieloletni działacz GKS Victorii Jaworzno, od lat 70. kierownik sekcji piłki nożnej, za którego kadencji drużyna seniorów awansowała do II ligi państwowej w 1983 roku i na tym szczeblu rozgrywkowym gościła dwa lata. Kierował najliczniejszą sekcją w klubie zrzeszającą średnio 200 zawodników, ponadto współpracującą z jaworznickimi szkołami (m.in. organizacja lig międzyszkolnych).

W latach 80. pełnił funkcję wiceprezesa ds. piłki nożnej oraz wiceprezesa ds. młodzieży. 31 stycznia 1990 roku w ówczesnym Zakładowym Domu Kultury KWK „Jaworzno” wybrany został na stanowisko wiceprezesa ds. młodzieży, kierownika sekcji piłki nożnej. 14 września 1990 roku wybrany na prezesa GKS Victorii Jaworzno, pozostając na tym stanowisku do początku lat 2000. Funkcję tę pełnił w okresie zachodzących zmian ustrojowych i gospodarczych, które w sposób zasadniczy wpłynęły na prowadzenie klubu, był to jeden z najtrudniejszych okresów w powojennej historii klubu.
Za kadencji Zdzisława Salachny GKS Victoria trzykrotnie zdobyła drużynowe mistrzostwo Polski w boksie, a seniorzy sekcji piłki nożnej dwukrotnie awansowali do III ligi. W okresie powojennym sprawował najdłużej funkcję prezesa klubu. Bliskim pana prezesa składamy kondolencje.
Zmarł w wieku 89 lat, 26 października 2025 roku. Spoczął na cmentarzu komunalnym na Wilkoszynie.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze opinie