Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na wakacyjną wystawę: „Edward Ziarko – jaworznicki drukarz” – wystawa afiszy z kolekcji MMJ
Cyrk w mieście, uroczyste obchody 3 Maja, a może wieczorny seans kinowy? Czym żyli mieszkańcy naszego miasta niemal sto lat temu? Jakie wydarzenia elektryzowały lokalną społeczność? I jak promowano ówczesne wydarzenia? Tego wszystkiego można się będzie dowiedzieć z wakacyjnej wystawy w murach Muzeum Miasta Jaworzna, na której prezentowane będą niezwykłe, oryginalne afisze autorstwa Edwarda Ziarko – człowieka, który na swoich drukach uwiecznił barwne życie przedwojennego Jaworzna.
Edward Ziarko urodził się 19 lipca 1918 roku w wielodzietnej rodzinie gospodarzy, których dom stał w samym centrum jaworznickiego Rynku. W wieku 16 lat, w 1934 roku, rozpoczął naukę rzemiosła w znanej i cenionej drukarni należącej do Abrahama Silberberga. Warsztat ten, zlokalizowany pod adresem Rynek 112, choć zatrudniał zaledwie dwóch pracowników, cieszył się renomą wykraczającą daleko poza Jaworzno – zamówienia na druki spływały tam m.in. ze Skawiny, Wieliczki, Krynicy czy Skoczowa. Młody Ziarko za dnia uczył się trudnej sztuki drukarskiej, a popołudniami kontynuował edukację w szkole. Jego dynamicznie rozwijającą się karierę zawodową przerwał wybuch II wojny światowej – po raz ostatni pracował w drukarni 31 sierpnia 1939 roku.
Drukarnia Silberberga posiadała oficjalne prawo do wytwarzania formularzy, cenników czy druków przemysłowych. Jednak to, co najbardziej elektryzowało mieszkańców i co najlepiej oddaje ducha ówczesnego Jaworzna – a co dziś możemy podziwiać w muzealnej galerii – to afisze o charakterze informacyjnym i reklamowym, wychodzące spod ręki Edwarda Ziarko. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć m.in. oryginalne zapowiedzi przyjazdu do miasta grup cyrkowych, plakaty spektakli teatralnych, koncertów i projekcji kinowych, a także afisze zapraszające na oficjalne uroczystości państwowe, w tym patriotyczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Każdy z tych dokumentów zachwyca dbałością o detal, tradycyjną typografią i specyficznym, przedwojennym językiem reklamy.
Wystawa stanowi doskonałą propozycję na wakacyjny spacer – zarówno dla starszych mieszkańców, pamiętających opowieści swoich dziadków, jak i dla młodzieży, dla której będzie to lekcja marketingu z czasów, gdy nikt jeszcze nie słyszał o Internecie. Spotkanie ze afiszami „retro” będzie gratką dla pasjonatów historii, grafiki użytkowej i każdego, kto chce poczuć klimat przedwojennego Jaworzna!
Wstęp na wystawę, która będzie prezentowana w salach ekspozycyjnych muzeum od 10 lipca do 20 sierpnia jest bezpłatny!

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze