wtorek, 16 kwietnia, 2024

Budowa fabryki Izery oprotestowana przez nadleśnictwo. Kiedy Ministerstwo Klimatu rozpatrzy skargę?

Strona głównaBiznesBudowa fabryki Izery oprotestowana przez nadleśnictwo. Kiedy Ministerstwo Klimatu rozpatrzy skargę?

Budowa fabryki Izery oprotestowana przez nadleśnictwo. Kiedy Ministerstwo Klimatu rozpatrzy skargę?

- Advertisement -

W Jaworznie nadleśnictwo zablokowało wycinkę lasów pod budowę fabryki Izery – sprawa trafiła do Ministerstwa Klimatu.  Przykład Bukowna pokazuje, że uzyskanie rozstrzygnięcia na poziomie ministerialnym to nie kwestia kilku miesięcy.

Przypomnijmy, że do wycinki pod samą fabrykę Izery przeznaczono w Jaworznie ok. 118 ha, co stanowi 2,1% powierzchni lasów całego powiatu. Ogółem zaś pod inwestycję związaną z budową fabryki wraz z infrastrukturą ma zostać wycięte ok. 236 ha, czyli 4,1% powierzchni leśnej powiatu.

Nadleśnictwo Chrzanów oprotestowało tą decyzję – sprawa trafiła do Ministerstwa Klimatu. W uzasadnieniu skargi napisano m.in. o bezpowrotnej utracie dużych powierzchni leśnych oraz możliwości zlokalizowania inwestycji w innym miejscu (Ruda Śląska).

Jak potoczy się sprawa – tego nie wiemy. Za przykład można jednak wziąć Bukowno. Na tamtejszych okolicach, na skutek zmiany statusu kilkuset hektarów lasów na tereny nieleśne, miało zostać wycięte około 500 ha lasu, w tym około 240 ha z przeznaczeniem pod eksplorację piasku. Spotkało się to ze sprzeciwem mieszkańców.

Sprawa ciągnie się od 2019 i, jak się okazuje, wkrótce ma znaleźć swój finał. Jak podaje portal wyborcza.pl, Ministerstwo Klimatu i podlegające mu Lasy Państwowe wydały zgodę na przekształcenie części tamtejszych lasów w tereny nieleśne, co umożliwi wycinkę drzew. Po dodatkowej zmianie planu zagospodarowania przestrzennego gminy, na byłych terenach leśnych na rozpocząć się eksploracja piasku.

Jak to ma się do sytuacji z Jaworzna? Budowa fabryki Izery, wg obecnych planów, ma się rozpocząć w IV kwartale 2021. Jednak status terenów przeznaczonych pod tą inwestycję jest ciągle niejasny, a jak pokazuje przykład Bukowna, załatwienie ministerialnych „formalności” to nie kwestia kilku miesięcy.

Trzeba również zadać pytanie, co z konkurencyjnością pojazdów, które miałyby być produkowane w jaworznickiej fabryce? Jak podawał główny inżynier projektu (o tym we wpisie na dole strony), specyfikacja pojazdu ma spełniać standardy pod względem wyposażenia i rozwiązań technicznych oraz wymogów homologacyjnych na rok 2025, a same pierwsze samochody mają zjechać z taśmy produkcyjnej w 2024 roku. Czy jeśli sprawa terenów pod inwestycję będzie ciągnąć się jak w przypadku Bukowna, to pojazdy Izery, jeśli dojdzie do finalizacji inwestycji, będą już na starcie odstawać od modeli konkurencji?

Mamy nadzieję, że sprawa się wyjaśni prędzej niż później.

Więcej o sytuacji z Jaworzna:

Nadleśnictwo nie chce się zgodzić na wycinkę lasów pod fabrykę Izery

Izera. Główny inżynier opowiada o projekcie

[vc_facebook]

- Advertisment -

TOZ Oddział Jaworzno zaprasza do sprzątania okolic Kociego Domu

TOZ Oddział w Jaworznie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji sprzątania z okazji Dnia Ziemi okolic Kociego Domu (ul. Olszewskiego 31). Akcja odbędzie się...

Bezpłatne badania pod Galeną już w czwartek

Dni Zdrowia, na których będzie można wykonać bezpłatne badania odbędą się przed wejściem głównym do Galerii Galena już w najbliższy czwartek, 18 kwietnia. W samym...

Konkurs lokowski „Polska Marynarka Wojenna, a historia Wybrzeża Polskiego”

Konkurs lokowski „Polska Marynarka Wojenna, a historia Wybrzeża Polskiego” odbył się w jaworznickich szkołach 18 marca i 11 kwietnia. Liga Obrony Kraju organizuje konkurs pod w/w...